home
 
НОВИ САД, ЧЕТВРТАК, 30. ЈАНУАР 2003. ГОДИНЕ
 

 



























 

 

БУШ У ГОДИШЊЕМ ГОВОРУ У КОНГРЕСУ НАГЛАСИО
Ирак и даље пркоси свету
Амерички председник одлучан да покрене војну кампању ако се Садам не повинује захтевима УН о разоружању

ВАШИНГТОН: Амерички председник Џорџ Буш изјавио да ће Вашингтон представити доказе да Ирак поседује оружје за масовно уништење и позвао на хитну акцију против те претње. У годишњем говору пред оба дома америчког Конгреса, Буш је касно прексиноћ такође истакао одлучност да покрене војну кампању како би збацио режим ирачког председника Садама Хусеина, уколико се он не повинује захтевима УН о разоружању. "САД ће тражити од Савета безбедности да се састане 5. фебруара, како би размотрио чињенице о томе да Ирак и даље пркоси свету", казао је амерички председник.

Уранијум и антракс

Према Бушовим речима, Ирак је недавно покушао да увезе велике количине уранијума из Африке, а већ поседује бацил антракса, неуротоксичне гасове и алумунијумске цеви које могу да буду употребљене за нуклеарно оружје.

Буш је тим поводом најавио да ће државни секретар Колин Пауел представити информације које су прикупили обавештајци "о илегалним ирачким програмима за наоружање, о настојањима Ирака да од инспектора УН сакрије то оружје и о повезаности те земље с терористичким групама". Председник САД је такође казао да Американци имају доказе о повезаности Ирака с међународним тероризмом, укључујући и везе с припадницима Ал-Каиде, организације Осаме бин Ладена који је наручио атентате у САД 11. септембра 2001. "Докази из обавештајних извора, тајних разговора и изјава осумњичених затвореника, откривају да Садам Хусеин помаже и штити терористе, укључујући и чланове Ал-Каиде", казао је Буш. "Уколико се Садам Хусеин у потпуности не разоружа, зарад безбедности нашег народа и за мир у свету, ми ћемо предводити коалицију да бисмо га разоружали", упозорио је амерички председник, истичући да не треба чекати да претња ирачког режима постане иминентна.
Према оцени Буша, "највећа опасност у рату против тероризма, највећа опасност с којом су се суочили Америка и свет, јесу режими изван закона који желе да поседују или већ поседују нуклеарно, хемијско или биолошко оружје". "Ти режими ће моћи да употребе такво оружје за уцене, тероризам и убистава широких размера. Они ће такође моћи да то оружје дају или продају својим терористичким савезницима који ће их употребити без икаквог устезања", додао је он. Буш је, осим ирачког режима, као претњу навео Северну Кореју и Иран. У свом прошлогодишњем обраћању, Буш није правио разлику међу те три земље које је сврстао у "осовине зла". Он је прексиноћ, међутим, истакао да за све три постоје различите стратегије, а најпомирљивији је био према Северној Кореји за коју је чак рекао да би могла поново да добије поштовање Међународне заједнице уколико одустане од програма за нуклеарно оружје. Када је реч о Ирану, Буш је поменуо да се у тој земљи неки људи који говоре о слободи, људским правима и демократији, суочавају са притисцима и смрћу, али је указао и на право народа Ирана да изабере своју владу, у чему га САД у томе подржавају. (Бета - АФП- Ројтерс)

Мере безбедности

Америчка полиција предвидела је 800 гас маски за случај да дође до терористичког напада хемијским и биолошким оружјем током говора америчког председника Yорyа Буша у Конгресу.
Више од 16 месеци након атентата у САД изведених 11. септембра 2001, снаге реда нису желеле да ризикују. Блокирани су прилази улицама које окружују Капитол, а сваки кутак су проконтролисали и полицијски пси трагачи. На свим спратовима Капитола постављено је обезбеђење, чији су неки чланови били у цивилу, а неки у униформама. "Имамо много снага споља, које раде за нас вечерас", међу њима су Федерални истражни биро и тајне службе, казала је за Франс прес представница полиције Капитола Yесика Yисабел.
Мере безбедности достигле су врхунац приликом уласка и изласка Буша - тада никоме није било дозвољено кретање ходницима здања. Авиони не смеју да прелећу политички центар Вашингтона још од септембарских атентата из 2001.

СВЕТ ОПРЕЗНО ОДМЕРАВА БУШОВ ГОВОР
Одобравање и страховања

ПАРИЗ: Свет, забринут због рата, опрезно је јуче одмерио позиве америчког председника Џорџа Буша за чвршћим ставом против Ирака. Неке земље су то поздравиле, док друге изражавају страховање да Вашингтон склизнуо ка сукобу. Европске државе, које углавном зазиру од напада на Ирак, изгледа да су охрабрене Бушовим саопштењем да ће амерички државни секретар Колин Пауел изаћи идуће седмице пред Савет безбедности УН да изложи америчке доказе против Ирака, наводи АП. Шведски премијер Јоран Персон назвао је прексиноћно Бушово обраћање америчком Конгресу "важним сигналом," и додао да оно показује да је председник озбиљно одлучио да "иза себе задобије међународну заједницу."

Све ужи пролаз

Немачки посланик Гернот Ерлер, високи члан социјалдемократске странке канцелара Герхарда Шредера, међутим опомиње "да је све ужи и ужи пролаз кроз који може да буде постигнуто разоружавање Ирака без рата." Ипак, он каже да је Бушов говор разоружавање пребацио на Садама Хусеина који "још увек може да преокрене ствари у драматичном чину отварања."

Премијер Аустралије Џон Хауард, један од најчвршћих савезника Вашингтона, поздравио је одлуку да се додатни подаци изнесу пред Савет безбедности. "То ће цео случај ставити пред ноге Савета безбедности где и треба да се налази," рекао је он. Аустралија је већ послала командосе и транспортни брод у Залив на припреме за могући војни удар на Ирак.
Председница владе Новог Зеланда, Хелен Кларк је опрезнија. Она каже да Бушов говор наводи да ће "САД појачати своје напоре у наговарању у Савету безбедности." Кларк додаје да све указује да ће Вашингтон деловати једнострано. Неке државе, укључујући Кину - јединог сталног азијског члана Савета безбедности УН - за сад нису званично реаговале.
Шеф француске дипломатије Доминик де Вилпен поздравио је Бушову објаву да ће САД 5. фебруара изложити доказе да Ирак развија тајни програм наоружавања кршећи резолуције УН. Када се ти докази процене, каже де Вилпен, тада ће бити у надлежности УН да се одлучи о наредном кораку. Француска је више пута поновила да се противи било каквој једностраној акцији САД против Ирака. "Француска је заузела јасан став од почетка и већина земаља у свету не само да разуме тај став, већ да и дели са нама," рекао је он радију РТЛ.
У Јапану, секретар владе Јасуо Фукуда, назвао је Бушов говор "снажном поруком" и додао да је разоружавање Ирака брига целог света. У Индији и Пакистану за сад нема званичних реакција, али пакистански верски вођа каже да је Бушов говор био ређање слабих аргумената за рат. (Бета)

ЗА РАТ ПРОТИВ ИРАКА
Пољска спремна и без позива

ВАРШАВА: Иако није добила званичан позив Вашингтона да учествује у рату против Ирака, Пољска је спремна да у случају оружаног сукоба, као чланица НАТО, испуни своје савезничке обавезе, наговестили су политичари и војни функционери. Они, међутим, додају да је помоћ коју Пољска може понудити - скромна. "На срећу, све је и даље у рукама дипломата, а не оружаних снага", изјавио је портпарол министарства народне одбране пуковник Еугенијуш Млечак. Он је додао да је прерано говорити о детаљима, јер је "све у фази консултација".
Војни експерти тврде да је у случају потребе Пољска спремна да пошаље батаљон командоса из Лублинца, као и логистичку бригаду, која је увежбана за комплетно снабдевање других војних јединица. Јавна тајна је да се у Персијском заливу већ дуже време налазе пољски командоси из специјалне јединице "Гром". Они су укључени у вежбе и акције америчких специјалних снага.
У водама на подручју евентуалног конфликта већ седам месеци крстари пољски ратни брод "Контраадмирал Ксавери Черницки", специјализован за пружање логистичке подршке. На броду су резервоари за пренос горива, уређаји за гашење пожара и платформа за слетање хеликоптера. Брод је снабдевен ракетним и артиљеријским наоружањем, може пловити у зонама велике загађености и служити као командни пункт. Посаду чини 38 морнара и 12 стручњака разних специјалности, а брод може превести 140 војника. Команда пољске морнарице крије податке где и какве "специфичне задатке" овај брод обавља. (Бета)

ПОСЛЕ ПОБЕДЕ ЛИКУДА НА ИЗБОРИМА
Шарон најављује владу националног јединства

ТЕЛ АВИВ: Израелски премијер Аријел Шарон најавио је, након победе своје партије на прекјучерашњим парламентарним изборима, да ће покушати да формира "што ширу владу националног јединства". "Позваћу све ционистичке странке да уђу у што ширу владу националног јединства", изјавио је Шарон пред неколико стотина хиљада присталица Ликуда који славе изборну победу. Шарон је, међутим, рекао да не намерава да формира владу са екстремном десницом, пренела је израелска телевизија. Он је тиме негирао могућност да Ликуд формира владу са коалицијом екстремне деснице и верским партијама.
Према незваничним резултатима, Ликуд је добио 35 места у Кнесету, у односу на 19 у досадашњем сазиву парламента. Лидер Ликуда је рекао да су Израелу потребни јединство и стабилност "да се криза не продуби". Амрам Мицна, лидер Лабуристичке партије, која је претрпела изборни пораз, најавио је да се његова партија неће придружити Шаровој новој влади. Лабуристичка партија добиће до 19 места у Кнесету, док је до сада имала 25. (Бета - АФП)

БЕРЛУСКОНИ СМАТРА ДА ЈЕ ЖРТВА ПОЛИТИЧКОГ ПРОГОНА
Остаћу премијер упркос суђењу

РИМ: Италијански премијер Силвио Берлускони изјавио је јуче да је "жртва политичког прогона" у процесу који се против њега води за корупцију, нагласивши да не намерава да поднесе оставку. "Наставићу да извршавам своју дужност премијера до самог краја... и нећу притом никада изневерити мандат који су ми поверили моји бирачи", рекао је Берлускони на конференцији за новинаре. Берлускони је додао да ће се "борити до краја" у процесу који се против њега, по оптужби за корупцију, води пред судом у Милану. "Чврсто сам уверен да нисам починио кривично дело", рекао је он.
То је прво реаговање италијанског премијера након што је Врховни суд прекјуче одбио његов захтев да се случај пребаци из Милана суду у Бреши. Берлусконијеви адвокати су поднели тај захтев, оптужујући миланске судије за пристрасност према шефу владе. Италијански премијер је оценио да је италијанско правосуђе "политизовано", а да је он "жртва политичког прогона". Берлускони (66) је оптужен да је 1985. године потплатио судије како би изрекле пресуду у његову корист у покушају да преузме једно предузеће. Та трансакција је на крају пропала.(Бета-Ројтерс-АФП)

Кучма нови лидер ЗНД

Украјински председник Леонид Кучма јуче је једногласно изабран за председника Савета лидера Заједнице независних држава (ЗНД).
Руски председник Владимир Путин је изјавио новинарима, након неформалног сусрета лидера ЗНД у Кијеву, да је Кучмину кандидатуру предложила Русија и да су се са њом сложили сви присутни лидери. Кучма је рекао да ће "одговорно испуњавати своје обавезе као председник Савета лидера ЗНД". До сада је ту високу функцију обављао руски председник. ЗНД чине 12 држава насталих распадом СССР-а. (Бета)

У БиХ ЗБОГ „СЛУЧАЈА ЕРОНЕТ”
Кривична пријава против Драгана Човића?

САРАЈЕВО: Портпарол министарства унутрашњих послова Федерације БиХ Неџад Вејзагић је јуче агенцији Онаса индиректно потврдио да су због „случаја Еронет” поднесене кривичне пријаве против члана Председништва БиХ Драгана Човића и још пет особа.
Он је казао да је МУП Федерације БиХ 18. децембра прошле године због „случаја Еронет” поднело кривичну пријаву против шест особа које су осумњичене за злоупотребу положаја и одавање тајне.
Према наводима медија, кривична пријава против Човића и још пет особа поднесена је због основане сумње да су злоупотребили овлашћења у случају преноса деоница Хрватских пошта и телекомуникација Мостар.
Како је објављено, ради се о случају преноса власништва ХПТ Мостар над ГСМ-оператером Еронет компанијама Алпина комерц, Крохерц-АГ и Херцеговина-осигурање.
У спорном раздобљу Човић је био председник управног одбора ХПТ Мостар те заменик федералног премијера и федерални министар финансија. (ФоНет)

[ home ] [ вести ] [ догађаји ] [ свет ] [политика ] [ друштво ] [ економија] [ култура] [ спорт ] [ Нови Сад ] [ црна хроника ]
[ спец ] [ перо ] [ Војводина] [ фељтон ] [ хороскоп ] [ културни додатак ] [ дспорт ]