НОВИ САД, ЧЕТВРТАК, 30. ЈАНУАР 2003. ГОДИНЕ
 

 



























 

 

НИЛ БЛЕНДФОРД И БРУС ЏОНС: НАЈВЕЋИ СВЕТСКИ ЗЛИКОВЦИ (4)
Смрт хиљада - само статистика

За тридесет година владавине Јосиф Стаљин је убио више људи него цареви у току четири века. Преокренуо је народну револуцију засновану на идеалима о слободи и једнакости у тоталитарну диктатуру, коју је одржавао искључиво терором. Иако је, уз то, начинио Совјетски Савез једном од две светске суперсиле и проширио његову империју много даље од граница које су поставили цареви, чак су и комунисти који су га наследили потврдили његову претерану монструозност.

Речи нису његове

Валтер Кравицки био је шеф Стаљинове војне шпијунаже у западној Европи док није 1936. дезертирао, страхујући од чишћења. Рекао је британском иследнику: "Ако икад чујете да сам починио самоубиство, немојте веровати. Неко ме је убио." У фебруару 1941. његово тело је нађено у хотелској соби у Вашингтону. Истрага је проучавала опроштајно писмо пре него што је утврђено да су ране у његовој глави самозадате. Али, удовица Кравицког, Тања, изјавила је у вези са писмом: "Рукопис је Валтеров, али речи нису."

Лењин је на самрти упозорио на Стаљина, обућаревог сина који је у родној Грузији пљачкао банке да би прикупио новац за бољшевике, а уздигао се до партијског генералног секретара 1922. Партијска хијерархија учинила је шта је могла, поставивши Зиновјева и Камењева да деле лидерство са Стаљином, али је он већ био сувише моћан да би био зауздан. До 1928. био је неприкосновени господар Москве. Николај Бухарин, један од најближих Лењинових сарадника, поверио се пријатељу кад је био протеран: "Стаљин је Џингис-кан који ће нас све поубијати." Било је то језиво тачно предвиђање.

Запањујући попис

Стаљин је прогласио елиминисање кулака као класе. Милионима је наређено да се придруже гломазним државним задругама, а милиони других били су натерани у градове да постану принудна радна снага у новим државним фабрикама. Други су нестали у мрежи "поправних радних логора", сурових гулага. Више од 25 милиона људи било је на силу расељено, а више од три милиона убијено.
Статистички гледано, првих пет година привређивања биле су успешне. Али, напредак је купљен великом ценом. Резултати пописа становништва из 1937. били су толико застрашујући да су заташкани. Две године касније стручњаци су проценили да је популација Русије имала запањујућих 20 милиона становника мање од очекиваног броја. Узроци су били глад и емиграција. Али, Стаљинове чистке и вртоглава индустријализација однели су много више милиона житеља Русије.

Бирај ружне и неуспешне

Стаљин је организовао специјалну прекоокеанску тајну службу јануара 1946. Њен први шеф, ратни херој Павле Анатољевич Судоплатов, дао је једном официру, који је касније дезертирао, савет приликом регрутације убица: "Иди, тражи људе који су повређени судбином или природом - ружне, оне који пате од комплекса мање вредности, оне који жуде за моћи и утицајем. Утисак да припадају утицајној, моћној организацији, даће им осећај надмоћности над лепима и успешнима око њих и први пут у животу имаће утисак да су важни. Тужно је и људски плитко, али ми из овога морамо извући корист."

Нестала и последња кочница

У новембру 1932. се Стаљинова жена Надежда Алилујева убила револвером. У једном моменту она је помогла Стаљину тако што му је рекла тајне које је дознала радећи на тајним кодовима као службеник од поверења у Лењиновој приватној канцеларији. Стаљин је постао пијаница склона насилним бесовима, које је изливао на потчињене, садистички проверавајући њихову лојалност. Једном приликом увио је папир од пет танких ролни и набио их свом секретару на прсте. Затим их је запалио као свеће и церио се на човека који се превијао од бола, не усуђујући се да их уклони. Надеждина смрт уклонила је једну од последњих кочница Стаљинове апсолутне власти. Њихова ћерка Светлана рекла је касније: "То је његову душу лишило последњег трачка људске топлине."
Стаљин се тада окренуо против старих колега из револуције. Зиновјев, Камењев, Бухарин и Јагода били су оптужени за заверу против државе у низу разметљивих суђења која су трајала од 1936. до 1938. године. Запањујуће је да су се сви изјаснили кривим, можда због оданости револуцији, али вероватно више зато што су били сломљени мучењима и упозорени да ће њихове породице патити ако проузрокују да се народ ускомеша. До 1939. од 139 чланова ЦК 98 је убијено, а сваки члан Лењиновог Политбироа, осим Стаљина и Троцког, изгнан је или убијен.
Чак ни човек моћан као Стаљин није могао да вара смрт заувек. Петог марта 1953. пао је у несвест од можданог удара. Имао је тада 73 године. Очито је био у стању беса јер је неко из Политбироа одбио да пребаци хиљаде совјетских Јевреја у пустаре у близини кинеске границе.
Стаљин је Русију одвео од дрвеног плуга до нуклеарног доба за само три деценије. Надокнадио је напредак који су напредне државе оствариле током више векова, али у време тог процеса животи више од 20 милиона људи били су жртвовани. Чак 14 милиона је било у гулазима кад је Стаљин умро. Гроф Николај Толстој је написао да у нацији која броји 200 милиона људи ретко може да се нађе породица која није такнута трагедијом. Било је то сувише чак и за стомаке људи који су наследили Стаљина као лидери Совјетског Савеза.

 

 

 

[ home ] [ вести ] [ догађаји ] [ свет ] [политика ] [ друштво ] [ економија] [ култура] [ спорт ] [ Нови Сад ] [ црна оника]
[ спец ] [ перо ] [ Војводина] [ фељтон ] [ хороскоп ] [ културни додатак ] [ дспорт ]