НОВИ САД, ЧЕТВРТАК, 30. ЈАНУАР 2003. ГОДИНЕ
 

 




























 

 

ГОВОРЕЋИ О ПРИЈЕМУ СРЈ У САВЕТ ЕВРОПЕ ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАР
ВАЛТЕР ШВИМЕР ПОРУЧИО БЕОГРАДУ:
Ухапсити „касапина” Младића!

СТРАЗБУР: Генерални секретар Савета Европе Валтер Швимер посредно је јуче означио хапшење Ратка Младића последњим озбиљним условом за пријем СР Југославије у Савет Европе и оценио да би то био „убедљив доказ” сарадње Београда с Хашким трибуналом. Изражавајући очекивање да ће, после Скупштине Србије, и Скупштина Црне Горе усвојити Уставну повељу, Швимер је на конференцији за новинаре најавио да ће, у том случају, Комитет министара већ наредне недеље отпочети дебату о пријему СРЈ у Савет Европе.
”Не могу да кажем тачан датум, али се надам се да ће до тога доћи веома брзо”, рекао је Швимер и, поводом сарадње Београда с Хашким трибуналом, оценио да недавни добровољни одлазак Милана Милутиновића у Међународни суд за ратне злочине представља „добар и позитиван знак”. Швимер је подсетио да сарадња са Трибуналом није никакав нови услов за чланство СР Југославије у Савету Европе, напомињући да је то одавно на списку међународних обавеза Београда. Комитет министара би, у том смислу, желео да добије потврду пуне политичке воље власти Југославије да сарађују са Хагом, прецизирао је Швимер и објаснио да поједине земље имају резерве, јер сумњају да ли та воља заиста и постоји.
”Зато бисмо поздравили неке више убедљиве активности у том правцу”, нагласио је Швимер.
На питање извештача ФоНета, шта под тим подразумева - неке додатне гаранције Београда или изручење Ратка Младића и да ли је изручење Младића последњи озбиљан услов за пријем СРЈ у Савет Европе - Швимер је одговорио:
”Веома деликатно питање. Али, да - потпуно сте у праву. Хапшење и изручење Младића било би 'убедљив доказ' сарадње. За Европу је неприхватљиво да се касапин, попут Младића, слободно креће по региону”.

РЕАГОВАЊЕ ДРАГОЉУБА МИЋУНОВИЋА:
Младић не може бити услов

СТРАЗБУР: Председник Већа грађана југословенске скупштине Драгољуб Мићуновић изразио је јуче уверење да хапшење Ратка Младића не може да се поставља као додатни услов за пријем СРЈ у Савет Европе и да се то питање не може стављати у контекст сарадње Београда с Хашким трибуналом.
”Хапшење Ратка Младића није тако једноставно, ту може бити жртава”, рекао је Мићуновић новинарима и додао да је бивши војни лидер босанских Срба страни држављанин и да га није лако лоцирати.

Пријем у марту

Уз констатацију да би Комитет министара СЕ питање пријема могао да стави на дневни ред седнице заказане за 5. фебруар, како би одлука била донета крајем марта, Мићуновић је рекао да је наредни задатак да се учврсти став Парламентарне скупштине СЕ да је усвајање Уставне повеље једини услов, али и да ће за Комитет министара бити потребан додатан дипломатски напор.

- Нисмо дужни да га јуримо по Романији, дужни смо да га ухапсимо ако је на територији Србије, рекао је Мићуновић, оценивши да Швимер сада говори на основу изјава појединих министара, става Хашког трибунала и америчке администрације, и да у Комитету министара то питање не би требало да буде постављено као додатни захтев за чланство, будући да оно није ни предочено званично. Мићуновић је казао да је питање веће сарадње с Хагом више у функцији других проблема у међународној заједници, односно жеље појединих земаља да покажу да је сарадња с тим судом принципијелно питање, „да покажу да немају антимуслимански став”, јер је Младић, како је рекао, „симбол човека који је масакрирао муслимане у Сребреници”. Он је још изјавио да на то питање утиче низ догађаја, као што је однос према Ираку и да вероватно постоји координација појединих земаља из ЕУ „које имају добре односе с америчком администрацијом” и званичницима Хашког трибунала. (Бета)

ЗАШТИЋЕНИ СВЕДОК Ц-013 НА СУЂЕЊУ МИЛОШЕВИЋУ У ХАГУ:
Арканови „тигрови” пљачкали по Славонији

ХАГ: Заштићени сведок оптужбе Ц-013 рекао је јуче на суђењу Слободану Милошевићу у Хашком трибуналу да су Срби у источној Славонији у пролеће 1991. добијали оружје из Србије, посредством Службе државне безбедности. Из исказа, који сведок даје скривеног лика и уз електронску измену гласа, произлази да је он Србин и да је био полицајац у Вуковару до марта 1991, када је заједно с осталим српским колегама дао отказ због растућег неповерења према хрватским властима. Ц-013 је рекао да је оружје из Србије допремано камионима, преко Дунава, у Борово Село, а затим је дељено припадницима територијалне одбране из других села у источној Славонији.

Шешељ и Кертес

Док га је испитивала тужитељка Хилдегард Уерц Рецлаф, сведок је потврдио да су у мају и јуну Борово Село посећивали Војислав Шешељ, Михаљ Кертес и Јован Рашковић.
”Шешељ је говорио пароле које је износио и на телевизији - о заштити Срба и границама које би Срби требало да заузму на линији Карлобаг - Вировитица”, прецизирао је Ц-013.

- На сандуцима с оружјем свих врста био је натпис ЈНА, додао је он. Сведок је прецизирао да је испоруке организовао „извесни Шарац”, кога лично није упознао, али за кога је од других људи сазнао да је „био из Државне безбедности из Новог Сада или Београда”. Ц-013 је рекао да је у време сукоба хрватске полиције и Срба у Боровом Селу, 2. маја 1991, у том подручју било паравојних формација с „четничким обележјима”.
Сведок је говорио и о формирању цивилне српске полиције у Боровом Селу, у јулу 1991, од полицајаца који су раније дали отказ у Вуковару. То је, према његовим речима, било потребно због великог броја наоружаних људи и „чудних ствари” које су се догађале у селу. Он је рекао да је у формирање полиције, поред тадашњег лидера САО Славонија, Барања и западни Срем Горана Хаџића, био укључен и извесни Радован Костић из СДБ Србије. Новоформирана полиција је, међутим, имала великих проблема са локалном сеоском полицијском формацијом, која је била под контролом штаба Територијалне одбране, рекао је Ц-013.
Сведок оптужбе Ц-013 рекао је јуче, у другом делу исказа на суђењу Слободану Милошевићу у Хашком трибуналу, да су људи Жељка Ражнатовића Аркана, у јесен 1991, пљачкали мађарска села у источној Славонији и одводили притворене Хрвате из затвора у Даљу.

”Аркан би долазио у затвор у Даљу и одводио људе кадгод би хтео”, казао је Ц-013.
Он је додао да су у затвору, под контролом Територијалне одбране, били хрватски цивили и да су често злостављани.
Према претпроцесном поднеску Тужилаштва, Ц-013 би, у наставку исказа, требало да потврди да је Ражнатовић, крајем септембра 1991, одвео 11 затвореника и стрељао их. Сведок је рекао да је често виђао Ражнатовића и припаднике његове паравојне формације „Тигрови”, који су били изузетно опремљени и наоружани, најчешће „хеклерима”. Штаб им је, према његовим речима, био у винарији у Ердуту. Тамо је био и Миодраг Завишић, заменик тадашњег команданта обласне Територијалне одбране Радована Стојичића Баџе, који је дошао из МУП-а у Београду. Завишић и Ражнатовић су делили штаб и сарађивали, казао је сведок. Ц-013 је испричао да је добијао много извештаја о пљачкама које су починили Ражнатовићеви људи у селима у околини Ердута, настањеним Мађарима који „нису желели да узму оружје ни од Срба, ни од Хрвата”.(Бета)

ПОЧЕЛИ ПРЕГОВОРИ С МИСИЈОМ ММФ-а У БЕОГРАДУ
У марту стиже 130 милиона долара

БЕОГРАД: Потпредседник Савезне владе Мирољуб Лабус изразио је јуче очекивање да ће Управни одбор Међународног монетарног фонда (ММФ) у марту донети одлуку о исплати још 130 милиона долара зајма СР Југославији.
"Очекујемо да ће Управни одбор ММФ-а заседати у марту када ће донети одлуку о исплати треће транше зајма, која касни, и четврте, што је укупно 130 милиона долара", изјавио је Лабус агенцији Бети, након почетка јучерашњих преговора с мисијом ММФ-а у Београду. Како је истакао, претходно је потребно да оба републичка парламента изврше ревизије својих буџета да у њих укључе доприносе за савезни буџет, "пошто је очигледно да он неће бити усвојен до састанка борда ММФ-а, почетком марта".
Према његовим речима, завршни састанак са мисијом ММФ-а у Београду биће одржан 10. фебруара, а у јучерашњим разговорима учествовали су представници централних банака Србије и Црне Горе и министарстава финансија обе републике.
Лабус је казао да су представнике ММФ-а обавестили о "дефинитивним резултатима привредне активности у прошлој години, који су били очекивани" - да је друштвени производ у Србији порастао за четири одсто, у Црној Гори за 1,5 одсто и да је инфлација у републикама била слична око 15 одсто. "Констатовали смо да су спољноекономске прилике доста неповољне и опште уверење је да не треба мењати макроекономске политике договорене на последњем састанку прошле године", додао је он. Лабус је казао да су разматрана и текућа уставна решења и како ће се она одразити на односе са ММФ-ом, као и да је закључено да су потребни додатни разговори. Поводом најаве да ће ово бити последњи преговори са ММФ-ом које ће водити као потпредседник Савезне владе, Лабус је казао да очекује формирање новог Савета министара у року од месец дана, "тако да ће приликом следеће мисије Фонда, у мају, бити један нови састав преговарача". (Бета)

ОЛИВЕР И МИЛАН ИВАНОВИЋ О СТРАТЕГИЈИ ЗА КОСОВО
Заједно за боље позиције Срба

КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Најважнији део стратегије коју су прекјуче усвојили представници власти у Београду и лидери косовских Срба јесте да је "постигнут консензус између политичких опција" које ће убудуће "деловати прилично кохерентно", изјавио је јуче један од лидера Коалиције "Повратак" и члан Координационог центра за Косово Оливер Ивановић. То је стратегија која је усвојена раније у Координационом центру, али "допуњена неким новим елементима", рекао је Ивановић агенцији Бети. Стратегија, према мишљењу Оливера Ивановића, "можда уопште неће бити објављена", јер, како он сматра, за тим "нема потребе" пошто она "није ствар јавне расправе".
"Најважније је да је постигнут консензус између политичких опција које су се искристалисале и да ћемо убудуће деловати прилично кохерентно, што је врло важно, с обзиром на чињеницу да смо малобројни и да смо до сада показали дезорганизованост у борби за боље позиције Срба на Косову", рекао је он.
Оливер Ивановић је притом рекао да је "убеђен да би, пре коначног формулисања стратегије, морао да се укључи још један број државних институција како би стратегија добила пуну подршку". То су, како је казао, "скупштине, Савезна и Републичка влада", као и да је потребно да се "чује мишљење и Српске православне цркве и Српске академије наука и уметности".
Лидер Српског националног већа (СНВ) северног Косова Милан Ивановић рекао је агенцији Бети да се, формулисањем стратегије, "стекао утисак да се држава уозбиљила у односу на Косово". Наредних дана, како је најавио Милан Ивановић, биће одржан још један састанак са представницима власти у Београду, Координационим центром и Коалицијом "Повратак", где ће бити речи о "даљим корацима и активностима" на спровођењу стратегије. Милан Ивановић је рекао да "није дошло до усаглашавања ставова, већ смо се договорили да радимо заједно када је у питању национални интерес".
"Нећемо променити наше ставове", казао је лидер СНВ-а. СНВ северног Косова је, према његовим речима, задовољно предлогом, јер, како је рекао, "оно за шта смо се залагали и оно на чему смо радили има утемељење у тој стратегији". "То је добра основа да се изборимо за права и интересе (Срба) у оквиру наших структура, а остаћемо везани и са Србијом", рекао је он. Милан Ивановић се сложио са Оливером Ивановићем да стратегију треба додатно разрадити и, како је додао "направити оперативни план" за њено спровођење. (Бета)

ЖЕНЕ ИЗ БАЧКЕ ПАЛАНКЕ УРУЧИЛЕ ПОКЛОНЕ УЧЕНИЦИМА ШКОЛЕ „КРАЉ МИЛУТИН”
Паланчани деци Грачанице

ГРАЧАНИЦА: Представнице Удружења жена „Мајчино крило” из Бачке Паланке уручиле су прошлог понедељка 400 поклон-пакетића ученицима Основне школе „Краљ Милутин” у Грачаници и 120 пакетића деци ометеној у развоју, о којој брину монахиње манастира Грачаница.
Основцима у највећој српској основној школи на Косову и Метохији уручене су и школске књиге, дар бачкопаланачких библиотекара.
Ова хуманитарна акција реализована је уз помоћ Координационог центра за Косово и Метохију.

ИЗВРШНО ВЕЋЕ ВОЈВОДИНЕ УСВОЈИЛО ДЕКЛАРАЦИЈУ О САРАДЊИ С МЕЂУНАРОДНИМ КРИВИЧНИМ ТРИБУНАЛОМ
Једногласно за Хаг
Ово друштво не сме да буде талац ничије личне одговорности, каже
председник ПИВ-а Ђорђе Ђукић

Влада и Веће
заједно о омнибусу

Ђукић је рекао да ће ПИВ иницирати састанак свих чланова Владе Србије и Извршног већа на којем би се разговарало о спровођењу омнибус-закона о враћању одређених надлежности Војводини. Он није могао да прецизира када ће до тог састанка доћи, “због презаузетости министара и секретара”.

Извршно веће Војводине предложило је Покрајинској скупштини да усвоји Декларацију о сарадњи с Међународним кривичним трибуналом. ПИВ је Декларацију усвојио једногласно, а у образложењу због којег се и Скупштини Војводине препоручује да учини исто, наводи се забринутост “због неодговорног односа појединих носилаца јавних функција према међународним и законским обавезама сарадње”.
- Став је релевантних политички странака у Војводини да је сарадња с Хагом нужна, а верујем да је то мишљење и већине грађана Покрајине, па се надам да ће Скупштина ову одлуку донети, ако не једногласно, а оно бар већином гласова - рекао је на конференцији за новинаре председник покрајинске владе Ђорђе Ђукић.
Председник ПИВ-а је одбацио могућност да Декларација отвара могућност да покрајински органи сарађују с Трибуналом у Хагу по питању оптужених из Војводине, рекавши да је то посао републичких и савезних институција, а на новинарско питање “да ли је Војводина талац неспремности на сарадњу с Хагом”, Ђукић је одговорио:

Пензионери у пензију!

Ђукић је новинаре обавестио да је Колегијум ПИВ-а пре неколико дана донео одлуку да сва постављена лица која остварују право на пензију више не могу да раде у покрајинској администрацији.
Претпоставља се да би се међу, како је рекао Ђукић, три или четири пензионера у ПИВ-у и двоје у Скупштини Војводине, могао наћи и помоћник покрајинског секретара за информисање Нићифор Тодоровић, који је на то место постављен када је већ имао статус пензионера. Ових дана доста се спекулисало о томе да ће Тодоровић бити смењен због актуелних превирања на ТВ Нови Сад, чак су с највиших места у ПИВ-у стизале најаве да ће то бити учињено на јучерашњој седници ПИВ-а. Ђукић, међутим, није желео да “говори о именима”, а одлуку о пензионисању пензионера образложио је потребом да на њихова места дођу млади људи. Ово није хтео да коментарише ни сам Тодоровић, који је водио јучерашњу конференцију за новинаре, као ни председник покрајинске кадровске комисије, потпредседник ПИВ-а Миле Мандић.

- Није само Војводина талац већ је то и општина Жабаљ, ако већ спуштате на тај ниво. Ово друштво не сме да буде талац ничије личне одговорности - изјавио је он, и истакао да ПИВ за сада неће правити неке даље кораке по овом питању, на пример тражити да сви оптуженици Трибунала напусте територију АПВ. Ђукић је оценио да се након усвајања Декларације ни у чему неће променити однос међународне заједнице према Покрајини, односно да не верује да би свет могао да посматра Војводину одвојено од остатка земље.
- Војводина ће се овом Декларацијом само одредити према сарадњи са Трибуналом - казао је Ђукић.

ДСС против Декларације

Посланици Демократске странке Србије у Скупштини Војводине неће подржати усвајање Декларације о сарадњи с Међународним кривичним трибуналом, изјавио је јуче за “Дневник” шеф посланичке групе те странке Велибор Радусиновић. Он је оценио да је доношење таквог акта “потпуно бесмислено” и да стога ДСС “у томе нема намеру да учествује”. Д. Ко.


Доношење Декларације иницирала је група војвођанских невладиних организација, а у образложењу се наводи и да ће Скупштина Војводине, иако нема уставне надлежности у овој области, усвајањем Декларације дати свој допринос правној држави.
Скупштина Војводине ће, очекује се, заседати 11. фебруара.
Извршно веће је на јучерашњој седници расправљало и о пољопривреди, утврдивши да се због старости комбајна у Војводини годишње изгуби око 42 милиона евра.

В. Чворков

 

 

[ home ] [ вести ] [ догађаји ] [ свет ] [политика ] [ друштво ] [ економија] [ култура] [ спорт ] [ Нови Сад ] [ црна оника]
[ спец ] [ перо ] [ Војводина] [ фељтон ] [ хороскоп ] [ културни додатак ] [ дспорт ]