НОВИ САД, ЧЕТВРТАК, 30. ЈАНУАР 2003. ГОДИНЕ
 

 

 

ПРЕДСЕДНИК САВЕЗА САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА СРБИЈЕ МИЛЕНКО СМИЉАНИЋ
Армија незапослених у земљи чуда
Спречили смо продају војвођанске трговинске мреже за 20 милиона долара „господину оф-шор из Даблина”. - Сада меркају Војвођанску банку - каже Смиљанић

Транзициони пресинг, који би требало да траје наредне две године, а који је почео силовито већ у првој недељи јануара најавом стечаја у чак око осам стотина предузећа у Севернобачком округу, покреће нову армију људи према Заводу за тржиште рада с питањима - како издржати и шта даље.
- Ми смо земља чуда, па таква збивања остају у сенци. Има много индикатора који говоре колико смо болесни у социјалној сфери, али томе насупрот, у оваквој земљи исијавају се разни оптимизми уместо конкретних одговора шта ће бити с нашим животима - каже први човек Савеза самосталних синдиката Србије Миленко Смиљанић. - Тренутна тенденција је да се измисли и нотира што већи проблем да бисмо социјално и питање будућности померили у страну. Око 80.000 људи у 2002. години остало је без посла. Било је у извесном проценту и запошљавања, али социјални проблеми расту. С друге стране, велики је број оних који осећају крајњу неизвесност, и дешавају се парадоксалне ситуације - радници пишу петицију да њихова фирма оде у стечај, а људи траже од мене и да интервенишем код Владе да би били проглашени за технолошки вишак, јер се надају да ће тако добити барем нешто.

Колико је пара здрмано?

• Зашто „транспарентно” изговарате иронично?
- Поседујем документ у којем се директор Републичке дирекције за путеве Тихомир Тимотијевић обраћа помоћнику министра финансија, зато што је буyет за путну привреду умањен за 1,447 милијарду. Како је могуће да се у прошлој години обаве послови на путној структури вредни 2,437 милијарде а да нису исплаћени радници који су радили. Колико ли је пара здрмано у случају „новосадског - Боровица аутопута”? Довршетак посла не добијају фирме „Бујг” и „Колас”, које су у Француској грађевински гиганти, него „Алпина манрајдер” из Аустрије, Салцбурга, којој то и није примарна делатност, јер прихвата да ће пут изградити до августа. На конкурсу за израду униформи, упркос најповољнијој понуди суботичког „Матикса”, специјализованог управо за то, посао добија понуђач с највишим ценама, због рока израде од десет дана - наводи председник ССС Србије.


• Како коментаришете најављене стечајеве у великом броју војвођанских предузећа?
- Тамо где смо у Војводини имали добре менаџерске тимове, привржене својој фирми, није било посрнућа - каже Смиљанић- У 702 предузећа у Србији с 8.236 радника из области индустрије и рударства која су отишли у стечај, или су на самом прагу да оду, 64 одсто су из централне Србије, а 35 одсто правна лица с територије Војводине. Укупан износ њихових неизмирених обавеза је 1,655 милијарди евра, док је дуговање фирми у Војводини 502.244 милиона. До краја 2002. године ЗОП је дао предлог трговинским судовима за покретање стечајних поступака за 30.822 правна лица која су имала неизвршене обавезе и блокаду рачуна! Од поднетих предлога, према садашњим информацијама, стечајни поступак покреће се код још 148 правних лица где ради 5.230 запослених. Остали стечајеви, по мом мишљењу, не покрећу се јер нема довољно стечајних управника.
У неким градовима, па и окрузима остало је мало предузећа која раде. Срем је карактеристичан - „Агрорума” је у стечају, у „Матрозу” је тешко, сремскомитровачка Шећерана не ради, „Митрос” уводи плаћена одсуства, Бродоградилиште „Сава” у стечају, Дрвни комбинат, „Срем Шид”, „Хемпро”...
У „Срем Шиду” су на пример настала интересна претезања. Конкретно, први директор, који је могао да повуче, био је из Демократске странке, али је предузеће припадало Демохришћанској. На том примеру схватио сам да је, по доласку на власт, владајућа коалиција расподелила интересне зоне - по принципу: теби ових пет фирми, мени оно, јер треба издржавати те билборде и плакате, и у тој поларизацији они су инструментализовали синдикате, раднике, формирали своје људе - указује Смиљанић. - Прошла је та еуфорија. Када сам дошао на чело овог синдиката, препоручио сам изгласавање поверења директору. Добар пример за супротно је суботичка „Фиделинка”, „Тоза Марковић” из Кикинде, који су задржали своје директоре, јер су одлични менаџери. Било је кризних штабова, али тамо где смо успели да их спречимо - није било потопа. Са сремскомитровачком Шећераном у последње време ствари крећу напред, направили смо добре гаранције, покушаћемо да разговарамо с купцима, тако да се може десити да то питање буде добро решено.
• Банкарски кредити у протеклој деценији, због пораста камата, поклопили су многа предузећа. Има ли синдикат у таквим случајевима механизме за изналажење другачијих решења од стечаја?

Шта се спрема Војводини

Особа XY која буде купила Војвођанску банку или већински пакет, практично ће постати власник или сувласник већег дела војвођанске привреде - указује Миленко Смиљанић. - Војвођанска банка је 67 процената државно власништво. Има наговештаја да ће држава својих 67 одсто капитала да котира на берзи, а то је корак до приватизације, зависи од тога кога ће наћи, или да ли су, и коме, обећали. Морамо да укажемо радницима Војводине шта се спрема у конкретним фирмама које су узеле кредите од Војвођанске банке и које још увек имају обавеза по тим кредитима. Буду ли се остварили неки планови, имаћемо ситуацију да Војводина оде у руке једног, два, три или више интересената који су намерили да се домогну Војвођанске банке. Они ће рећи да је све транспарентно. То би могло да се деси релативно ускоро, али држаће они још Војвођанску банку, јер држави треба пара, а Војвођанску банку сваки час музу уоколо.


- Мале су нам ту могућности. Али, енергично смо интервенисали у специфичном случају када је „Господин оф-шор из Даблина”, тако га ја зовем, хтео да за 20 милиона долара купи целокупну трговачку мрежу, малтене све трговинске фирме у 20 градова Војводине. То је нека оф-шор компанија из Даблина, има извесног заступника у Београду. Било је озбиљних индиција да би то могло да се реализује, јер се резоновало да је мрежа у лошем стању, мада је, према агенцијским проценама, вредела 200 милиона долара. Ми смо се умешали да интернационализујемо проблем. Чим је то пукло као проблем, од тога се одустало. Схватили су да код организованог синдиката није могуће ићи на импровизације и сада иду на Војвођанску банку да је приватизују, врло опасно и лукаво. Јер, та банка држи целу војвођанску привреду - напомиње Смиљанић.
• Често позивате на опрез због „гангстерског капитала” у процесу приватизације?
- Под тим подразумевам огроман капитал стечен у периоду санкција и сукоба, у сивим зонама, пљачком, на невољама и патњи великог броја људи. Према неким информацијама, тај капитал се стационирао на релацији Кипар - Малезија - Сејшелска острва, а неки канали воде и према Швајцарској. Они би сада да дођу да купују. Тај капитал ме плаши из два разлога - јер се појављује као спонзор и подстицај нашој, српској памети, која пристаје да буде ангажована због добрих надокнада. Друго, имаоци таквог капитала схватили су да могу да региструју фирме, нарочито су сада атрактивни Лондон и Даблин, јер имају либералне услове за регистрацију. Као власници неке фирме чудног назива они ангажују Енглезе да долазе да за њих купују и праве трансакције, а они се не појављују - вели наш саговорник.

Јаска Јаковљевић

Синдикат прихватио Лабусову идеју

Савез самосталних синдиката Србије прихватио је идеју странке Г 17 плус о постизању националног консензуса за наставак реформи и демократизацију Србије. Синдикат поздравља такав предлог, пре свега у социјалном делу и залаже се за социјални пакт између Владе и представника запослених, изјавио је председник СССС Миленко Смиљанић агенцији Бета.
Смиљанић је у прошли петак разговарао са председником и потпредседником Г 17 плус, Мирољубом Лабусом и Млађаном Динкићем о том новом концепту који би могао да помогне да се ствари у земљи унапреде.

 

 

[ home ] [ вести ] [ догађаји ] [ свет ] [политика ] [ друштво ] [ економија] [ култура] [ спорт ] [ Нови Сад ]
[ црна оника] [ спец ] [ перо ] [ Војводина] [ фељтон ] [ хороскоп ] [ културни додатак ] [ дспорт ]