home

 

НОВИ САД, ЧЕТВРТАК, 30. ЈАНУАР 2003. ГОДИНЕ

 

 




























 

 

У ТВ НС НЕМА МИРА
Уредници тражили смену свог уредника

Није знао за емисију

- Да се моја “смена” спрема и раније, говори и податак да је суботња специјална емисија у термину Информативног програма, којој је тема требало да буде ” Унутрашњи проблеми у РТВ Нови Сад”, заказана без мог знања као одговорног уредника. Зар то онда није анархија, када главни и одговорни уредник не зна и није ни одобрио ту специјалну емисију, њу није као уредник “потписао” ни уредник у чијем термину “иде”, већ је само замољен да уступи термин. На колегијуму је ова емисија оцењена најнижом оценом, јер је недопустиво два часа и двадесет минута с канала националне телевизије “малтретирала” гледаоце унутрашњим проблемима - каже Недељков.

НОВИ САД: На захтев већине одговорних уредника информативног програма ТВ НС затражена је смена главног и одговорног уредника информативног програма Милована Недељкова. Тако је Недељков јуче спречен у обављању своје дужности, јер је на редакцијском колегијуму обавештен од помоћника директора за ТВ Нови Сад Драхомира Грње да он више не жели с њим да се договара о информативном програму и да ће све договоре о информативном програму обављати само с одговорним уредницима редакција. Као разлог за овакав прекид сарадње Грња је навео, по речима Недељкова, писмо у којем одговорни уредници траже његову смену.
- Писмо у којем се тражи моја смена до сада нисам добио, а наводно су га потписали одговорни уредници редакција, којима сам ја главни уредник- рекао је на конференцији за новинаре Милован Недељков.
- Због тога сам упутио писмо Управном одбору РТС-а , генералном директору РТС-а и директору РТВ НС од којих тражим да ми, с обзиром на то да сам на ово место постављен одлуком Управног одбора разјасне тренутни статус, јер су ме они и поставили и они једино и могу да ме разреше дужности главног и одговорног уредника Информативног програма. Док од Управног одбора РТС-а не добијем одговор, и надаље се осећам као главни и одговорни уредник, али сам онемогућен да тај посао и обављам - уређујем информативни програм који потписујем и за њега одговарам. Од сутра ћу долазити на посао и вероватно се понашати као Милан Милутиновић, јер сам онемогућен да се мешам у свој посао - каже Недељков
- Симптоматично је да се све ово дешава након што је од мене као главног и одговорног уредника тражено да сачиним списак о распоређивању запослених у информативној редакцији и с обзиром на то да сам већ добио попуњен списак, предложио сам неке измене. Тај измењени списак послао сам Управном одбору. На том списку налазе се и неки од садашњих уредника које сам по степену квалификације, искуству и квалитету рада “распоредио” на нека друга радна места. По том сам принципу и једног од садашњих уредника који има средњу стручну спрему “распоредио” на место које одговара његовој квалификацији, с обзиром на то да у редакцији има и оних који имају факултет - каже Недељков.

М. Живић

СИНДИКАТ РАДИО НОВОГ САДА "НЕЗАВИСНОСТ"
Бодрич: Штрајк социјални протест

НОВИ САД: Синдикат "Независност" Радио Новог Сада саопштава да је јуче други дан штрајка, намерно опструисан од послодавца, нереално прописаним "минимумом процеса рада". Синдикат остаје при својим захтевима и поштујући законску процедуру, штрајк спроводи у виду протестних шетњи од Радија, преко Бановине до Телевизије. Сматрамо да нам је први дан штрајка, без обзира на мали број радника у протестној шетњи јер је већина била онемогућена наметнутом радном обавезом, показао две битне ствари!
Прво, коначно је изашло на видело улизичко и поданичко руководство тзв. самосталног синдиката и Синдиката новинара Србије које се само декларативно сагласило с већином наших захтева, а стварни циљ им је минирање нашег оправданог и законом дозвољеног штрајка!
Друго, неупоредиво битније, а и запањујуће, дрско сазнајемо из саопштења Покрајинског секретаријата за информисање схватамо заправо да је "генерал" - директор РТНС Рафаил Русковски! То смо и посумњали након суботње емисије на ТВНС у којој је скоро на свако питање постављено Петру Јовановићу, одговарао покрајински секретар за информације Рафаил Русковски. Ово запањујуће саопштење од 28. јануара Покрајински секретаријат за информације које је у ствари политички памфлет из комунистичког леденог доба (за које смо веровали да је изумрло), наш оправдани социјални протест оличен законитим видом борбе штрајком, назива политички незрелом идејом! Синдикална борба, борба за права радника потпуно је лишена политике. Позивамо Покрајински секретаријат за информисање да нама и јавности укаже који је од наших оправданих захтева политички обојен и који од њих може да послужи личној промоцији руководства синдиката "Независност", каже се у саопштењу синдиката "Независност" Радио Новог Сада, који потписује Михајло Бодрич.

ДА ЛИ СЕ РАСПЛИЋЕ СРПСКО КЛУПКО НЕРАЗЈАШЊЕНИХ ЗЛОЧИНА ЈЕЛЕНА СИМЕУНОВИЋ, СЕСТРА НАСТРАДАЛОГ ИСТРАЖНОГ СУДИЈЕ НЕБОЈШЕ СИМЕУНОВИЋА
Мој брат је убијен

Судија Симеуновић нестао је 7. новембра 2000. године, месец дана после петооктобарских промена. Његово тело пронађено је 3. децембра те године у Дунаву. Судија Небојша Симеуновић јавности је постао познат 3. октобра 2000. године, када је одбио да покрене истрагу против рудара у Колубари, а био је истражни судија у случајевима убиства министра одбране Павла Булатовића и полицијског генерала Радована Стојчића Баџе. И после две године судски процес о његовој смрти је у предистражним радњама - изјавила је гостујући на Радију Б92 Јелена Симеуновић, сестра трагично настрадалог истражног судије Небојше Симеуновића.
- Када је мој брат нестао, два пута сам добила информације од једног истог човека да су Небојша Симеуновић и Иван Стамболић у истом приватном затвору, да их држи ДБ и да се чека заокрет у политици. Пошто заокрета у политици није било, они су убијени - каже Јелена Симеуновић. - Име човека који ми је то рекао два пута сам саопштила јавном тужиоцу. И поред тога, полицијска и судска истрага кажу да не постоје релевантни докази да је судија Симеуновић убијен. Докле год министар полиције Душан Михајловић не саопшти где су се налазили ти приватни затвори, у којем од њих су били Симеуновић и Стамболић, судска и полицијска истрага говориће да не постоје релевантни докази да је мој брат убијен. У убиству мога брата учествовали су људи који су и даље у структурама власти, и даље су у ДБ и Јавној безбедности.
Јелена Симеуновић наводи да је у првом саопштењу које је издао Колегијум Окружног суда писало да је судија Симеуновић био тежак срчани болесник, да је био депресиван, склон алкохолу и да се највероватније убио.
- Када је то саопштење издато, тело мога брата још није било пронађено, а Окружни суд је већ закључио да се убио - указује Јелена Симеуновић. - Тело је пронађено 3. децембра у Дунаву, а нико није позван на увиђај, већ је ургентно пренето у Институт за судску медицину.

С. Станковић

ШЕФОВИ ПОЛИЦИЈА СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ РАЗГОВАРАЛИ О ЗАЈЕДНИЧКИМ АКТИВНОСТИМА
Тесном сарадњом против мафије

БЕОГРАД: Министри унутрашњих послова Србије Душан Михајловић и Црне Горе Милан Филиповић разговарали су јуче у Београду о заједничким активностима у вези преузимања надлежности Савезног министарства унутрашњих послова, које се формирањем нове државне заједнице укида, као и о мерама за обезбеђивање границе.
Према речима српског министра Михајловића постигнути су конкретни договори о свим најважнијим питањима, међу којима је и заједничка борба и интензивна сарадња на сузбијању организованог криминала.
-У том смислу у најскорије време састаће се људи управе полиције оба министарства и договорена је тесна сарадње стручњака. Нема простора за било какву бригу да ће због конституисања Србије и Црне Горе бити угрожена безбедност у држави - истакао је министар Михајловић.
Са овом оценом сложио се и његов црногорски колега Милан Филиповић који је изјавио новинарима да је разговарано и о сарадњи ради испуњавања обавеза према Хашком трибуналу.
- Ту, међутим, нема ништа ново у вези конкретних лица за којима се трага-рекао је Филиповић.
Он је потврдио да су српска и црногорска полиција блиско сарађивале у вези разоткривања и прекидања ланца трговине људима и женама. Филиповић је негирао да у афери "секстрефикинга" има индиција за умешаност људи из полиције. - Сем изјаве Молдавке С.Ч. нема ништа, никаквих поузданих информација, нити доказа из истражног судског поступка - тврди он.
Изузетно оштру оцену о размерама криминала у Црној Гори , коју је недавно изнео британски амбасадор у Југославији Крафорд, процењујући да је криминал девастирао црногорску економију, Филиповић је прокоментарисао да је паушална.
- Господин Крафорд није своје тврдње поткрепио доказима, без чега се таква оцена не може узети као реална. Он није пружио доказе за то, а из актуелног стања не може се извести такав закључак о степену криминала. Истина је да су се појавили нови видови криминала да је један број група организовао, али то су све кривична дела на које полиција снажно одговара и чини све да их сузбије- тврди Милан Филиповић.
Први човек црногорске полиције најавио је да би и Црна Гора могла да се определи за посебне институције за борбу против организованог криминала- специјалног тужиоца и његов специјални тим.

Ј. Јаковљевић

МИНИСТАР ЗА ТРГОВИНУ СЛОБОДАН МИЛОСАВЉЕВИЋ О ЗАРАДАМА И ПОТРОШАЧКОЈ КОРПИ
Статистика повећала куповну моћ

БЕОГРАД: Према подацима о просечним примањима и цени минималне и просечне потрошачке корпе за децембар 2002. године, грађанима Србије порасла је куповна моћ. Најновија статистика показује да је за минималну корпу, која је у децембру коштала 10. 383 динара, сада потребно издвојити 0,90 просечних зарада, а да просечну корпу, чија је цена 16. 886,64 динара, покрива 1,46 просечних зарада.

Синдикалци и политичари брину о себи

Затечен сам чињеницом да запослени у политичким странкама и синдикатима имају натпросечна примања. Било ми је логично да се синдикати примарно боре за збрињавање раднике, али они се, изгледа прво, побрину да брину себе - приметио је Милосављевић.


-У структури минималне корпе, издаци за комуналне, ПТТ и саобраћајне услуге и електричну енергију повећани су за 43,9 одсто, непрехрамбене производе за 7,5 процената, док су издаци за храну и пиће смањени за 485,59 динара. Ипак, минимална корпа појефтинила је у децембру за 25,04 динара, док је просечна поскупела за 0,3 одсто- нагласио је јуче министар Слободан Милосављевић.
У оквиру просечне нето зараде од 13. 390 динара, која је исплаћена углавном у предузећима која су успешно пословала, 13,2 одсто запослених примило је до 50 процената просечне зараде. Више од половине до читаве просечне зараде примило је 45,2 процента запослених. Пуну или једну и по просечну плату прима 29,4 одсто, док 12,2 одсто запослених грађана зарађује преко 20.085 динара. Натпросечна куповна моћ остварена је у Новом Саду, Београду, Панчеву, Суботици и Зрењанину, а исподпросечна у Ваљеву, Лесковцу, Зајечару, Смедереву и Крагујевцу.
-На основу свих ових кретања инфлација у Србији у 2002. години износила је 14,7 процената, док је раст трошкова живота био нижи и износио 11,8 одсто. Укупан раст просечне нето зараде по запосленом у децембру 2002. године у односу на исти период 2001, износи реално 24,8 одсто , што је изнад планираног раста-истакао је министар Милосаваљевић.
Он каже да је просечна зарада у привреди износила 10. 515 динара, а у ванпривреди 14571 динар. Највише зараде у ванпривреди исплаћене су у организацијама које се баве финансијским услугама, посредовањем у финансијским пословима и осигурању, политичким странкама и синдикатима, а најнижа у грани коже и текстила.

Ј. Јаковљевић

"КОЊУНКТУРНИ БАРОМЕТАР" ЕКОНОМСКОГ ИНСТИТУТА
Индустрија на низбрдици

БЕОГРАД: Због потпуно неуобичајеног пада за 4,1 одсто у децембру индустријска производња у читавој прошлој години повећана је за само 1,7 процената, односно мање него што је планирано, речено је јуче, на промоцији јубиларног 100. броја "Коњунктурног барометра" Економског института, чији стручњаци процењују да је бруто домаћи производ порастао за мање од три одсто. С друге стране наплаћени јавни приходи лане су за чак 58 одсто били већи него годину дана раније, при чему су изнад плана повећане и плате, чији је децембарски просек од 11.550 динара или око 185 евра за 55,3 одсто био већи него у истом месецу 2001.

Поверење у динар

Уз констатацију да је новчана маса у децембру смањена за 900 милиона динара, а девизне резерве повећане за 202 милиона долара, у "барометру" се наводи да је реални раст новчане масе у последњих годину дана са 1,1 на 1,9 милијарди евра последица мера НБЈ и Владе Србије са циљем да се врати поверење у националну валуту и легализује сива економија. Савић је истакао да је лане динар ослабио према евру за нешто изнад три одсто, али је истовремено према долару ојачао за 12 процената.


Да зло буде веће, по проценама др Небојше Савића, у јануару ће, због великог броја празника и нерадних дана, индустријска производња за око 15 одсто бити мања него у децембру. Он је подсетио да је лане због истих разлога пад био још драстичнији, тако да је требало пуних шест месеци да се он надокнади, а ове године тај заостатак ће бити достигнут у мају. При томе већина анкетираних привредника као највећу препреку за оживљавање индустријске производње наводи недостатак увозних сировина, иако је у децембру за увоз потрошено чак 625 милиона долара, док је од извоза зарађено 210 милиона долара, што по проценама стручњака Економског института представља реалан домет домаћих извозника, који су лане испоруке робе страним купцима повећали за 20,6 одсто.

ЦАРИНИЦИ НЕЗАДОВОЉНИ МАТЕРИЈАЛНИМ СТАТУСОМ ПОЈАЧАЛИ КОНТРОЛУ НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА
Претрес пуни државну касу

ХОРГОШ: На свим граничним прелазима цариници су на иницијативу и прекјучерашњи проглас Извршног одбора Царинског синдиката појачали контролу путника, промета робе и превозних средстава, али уз поштовање свих прописа и без прекорачења овлашћења, како би допринели бољем приливу новца у државну касу и на овај начин скренули пажњу на неповољан положај запослених у Савезној управи царина.
Без обзира на то што су цариници и на нашем најпрометнијем друмском граничном прелазу Хоргош према Републици Мађарској, као и на другим прелазима, од прекјуче прионули да “примењују строгоћу” приликом контроле на уласку у земљу јуче није било застоја и дужег чекања, а без икаквог задржавања је и на тракама за излазак из земље.
Додуше, како смо сазнали, у уторак у вечерњим сатима на улазак у земљу чекало се и до три сата, али је стање потпуно нормализовано после 23 сата, па се од тада на обављање царинских формалности чека највише пола сата. Цариници демантују гласине да се због појачаних мера контроле за улазак у земљу чека и 12 сати, у шта смо се и сами уверили када смо ненајављено стигли на гранични прелаз Хоргош. Уобичајено је и чекање камионџија, који довозе робу у нашу земљу, или су само у транзиту.
У обиласку граничног прелаза Хоргош, кроз који је у прошлој години прошло у оба правца око 4,2 милиона путника прексиноћ је био и директор Савезне управе царина Владан Беговић, који је предочио податке о веома ниским платама и неповољном материјалном положају цариника, без обзира на то што се радом запослених у Савезној управи царина у прошлој години на име наплаћених царинских такси и других дажбина у државну касу слило око 35 милијарди динара, што је било скоро половина лањског буџета СР Југославије.
Просечна плата цариника са средњом спремом који раде у надзору на улазним и излазним тракама граничних прелаза на контроли промета путника и превозних средстава износи нешто више од 7.000 динара, вође смене с вишом имају просек од 9.000, а с факултетском дипломом и руководиоци примају у просеку око 11.000 динара.
- Као и на свим другим граничним прелазима појачане су мере контроле да се што више прихода прикупи у државну касу, како би на тај начин допринели да се повећају плате која су нам сада понижавајуће – каже шеф Царинске испоставе на граничном прелазу Хоргош Јово Кошћо. – Мере које спроводимо значе само потпунију контролу ради откривања царинских прекршаја и наплате прихода, а да не би трпели путници. Од када су појачане мере контроле чак смо појачали рад у сменама, да не би било застоја. Очекујемо да се прате наши резултати кроз наплату и да се поправи положај запослених, односно да се изједначимо са запосленима у другим државним органима.

М.Митровић

ПРОДАТ ВРБАСКИ ХОТЕЛ "БАЧКА"
Улагање у ловни туризам

ВРБАС - Продајом врбаског хотела "Бачка", следећих годину дана, неће бити промена у броју радника, а према изјави једног од нових власника, Здравка Павићевића, за сада ће бити само организационих побољшања.
Улагање нових власника у врбаски хотел "Бачка" који је недавно продат на аукцији, кретаће се између пет и шест милиона динара, што би требало да подигне ниво квалитета услуга овог угоститељског објекта. Према речима Павићевића, (иначе и сувласника врбаског предузећа "Миротин"), одмах ће се приступити реновирању тридесетак соба које немају сопствено купатило. Један од првих планова нових власника је оживљавање ловног туризма, који је деведесетих година, доносио значајну зараду врбаском хотелу.
Хотел поседује око 10.000 квадрата пословног простора и 11 пратећих објеката, а како каже директор хотела, Ратко Вујачић, запослени су задовољни новим власником. М. П.

СПОРАЗУМ ПИВ-а И ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА
Студенти на буџету

НОВИ САД: Покрајински секретар за образовање и културу Золтан Буњик изјавио је јуче да су његов Секретаријат и Правни факултет у Новом Саду постигли споразум о бруцошима овог факултета чији је статус био споран. Свих 150 бруцоша за које је факултет сматрао да треба да самофинансирају своје студије, студираће о терету буџета. Секретаријат за образовање се заузврат, рекао је Буњик, обавезао да ће помоћи поправку крова зграде ове високошколске институције.
Да подсетимо, Извршно веће Војводине је након летњег уписног рока, донело одлуку да се листа бруцоша права “на буџету” прошири за још 150 имена. Овоме се успротивио факултет и чак поднео тужбу Врховном суду Србије, па је одлука о статусу ових студената одложена за фебруар. Споразум предвиђа да Правни факултет одустане од тужбе, а студенти ће бити уписани до 15. фебруара. В. Чв.

Скупљи гас?

Питање да ли ће се од 1. фебруара променити цена кубног метра природног гаса за широку потрошњу и топлане који га плаћају осам динара за сада је још увек без одговора јер коначну одлуку о томе даје Влада Републике Србије. НИС је већ подносио захтев да се одлука која важи од децембра 2000. године промени и повећа цена кубног метра гаса. Будући да је цена руског гаса у последња четири месеца два пута повећана, најновији захтев је добио на тежини.
Ваља напоменути да се цена кубног метра гаса од децембра 2000. године до данас, који НИС испоручује потрошачима у нашој земљи, мењала али на широку потрошњу и топлане то није имало никаквог утицаја. Исто тако, цена кубика који они плаћају НИС-у није се мењала иако је грејање у становима који се греју преко топлана вишеструко порасло. Д. Мл.

"Медела" тужи "Александрију"

ВРБАС: Врбаска фабрика кекса " Медела", предала је тужбу због плагирања њихових производа - каже директор Радован Томановић. Ради се о " Меделиној " штрудли коју је фирма "Александрија" из Каракаје код Зворника плагирала и представља као свој производ.
Томановић наводи да је врбаска кексара заштитила назив и изглед паковања штрудле и то на два места. Ради се о заштити домаћег тржишта али је штрудла заштићена и у Женеви, за европско тржиште. М. П.

 

 

 

[ home ] [ вести ] [ догадјаји ] [ свет ] [ политика ] [ друштво ] [ економија] [ култура] [ спорт ] [ хронике - нови сад ] [ црна хроника ]
[ спец ] [ перо ] [ мозаик ] [ фељтон ] [ хороскоп ] [ културни додатак ] [ дспорт ]